Obsah:
Na úvod
Očkování v dnešní době zaujímá s velkým náskokem přední příčku mezi nejčastěji prováděnými zákroky v ordinacích veterinárních lékařů malých zvířat.
Musím se přiznat, že mě celosvětový a celospolečenský rozruch kolem vakcinace v souvislosti s onemocněním covid-19 docela překvapil a zároveň přesvědčil, jak málo se toho ve veřejném prostoru o očkování vlastně ví.
Rozhodl jsem se tedy tímto článkem, určeném nejen zvídavým návštěvníkům mých webových stránek, vnést alespoň částečně světlo do problematiky očkování koček.
Asi nikoho dnes nepřekvapí, že pejskové jsou v našich končinách všichni do jednoho pravidelně očkovaní. Jistou úlohu v tom hraje povinné očkování proti vzteklině, které se koček vlastně netýká. Ale velká většina psů je očkována i proti dalším nemocem. A každý veterinář, který zažil éru řádění psinky a parvovirózy vám potvrdí, že je to moc dobře.
U koček je situace podstatně jiná. Řekněme si na rovinu, že těch od narození neočkovaných běhá po světě ještě pohříchu hodně.
Pojďme se tedy podívat, jaká jsou nejnovější doporučení odborníků v oblasti vakcinace koček.
Na rozdíl od psích vakcín se ty kočičí dělí pouze do dvou skupin. Základní a volitelné.
Zcela chybí kategorie vakcín povinných, takže majitele koček nikdo a nijak k preventivním návštěvám veterináře nemůže nutit. My, kteří víme, jak jsou každoroční pravidelné kontroly zdravotního stavu zvířat přínosné, nemůžeme dělat nic jiného než doporučovat, doporučovat a doporučovat.
Základní (doporučená) očkování
Mezi základní vakcíny koček patří vakcíny proti těmto nemocem:
- Herpesviróza
- Kaliciviróza
- Panleukopenie
V mnoha případech jsou také označovány jako doporučené, a to proto, že bychom se měli snažit zvyšovat a udržovat odolnost proti těmto nemocem u co největší části kočičí populace. Důvod je prostý. Ve všech třech případech se totiž jedná o virózy, které se velmi snadno a rychle šíří. Jinými slovy jedinou známou strategií, jak dostat tyto choroby v populaci koček pod kontrolu je dosažení a udržení tzv. „kolektivní imunity“.
Herpesvirus a kalicivirus koček patří do skupiny původců zánětů sliznic dýchacích cest a sliznic v jejich blízkém okolí. Souhrnně se těmto onemocněním někdy říká komplex kočičí rýmy.
Infekční panleukopenii zase způsobuje kočičí parvovirus, který napadá především sliznici trávicího systému a kromě jiných příznaků způsobuje úporný průjem.
Jakkoliv se průjem a rýma zdají být banálními příznaky, je třeba si uvědomit, že u mladých koťat a oslabených dospělých jedinců může mít nákaza kterýmkoliv z uvedených virů velmi těžký a v mnoha případech i smrtelný průběh.
U doporučených nebo chcete-li základních vakcín je důležité správně postupným přeočkováním ošetřit tu nejohroženější kategorii, tedy koťata. Poté se vakcína podá po 12 měsících od ukončeného očkování kotěte a po celý zbytek života už stačí přeočkovávat jednou za tři roky.
Volitelná očkování
Druhou skupinu očkovacích látek pro kočky tvoří vakcíny proti nemocem:
- Komplex virové leukémie koček
- Chlamydióza
- Bordetelóza
- Vzteklina
Souhrnně se označují jako vakcíny volitelné. A to proto, že se jejich použití doporučuje individuálně u těch koček, které jsou daným onemocněním potenciálně ohroženy, jinými slovy patří do rizikové skupiny.
V této souvislosti je vhodné si blíže představit jednotlivá onemocnění.
Související články, odborná pojednání a zdroje:
- WSAVA-Vaccination-Guidelines-2015.pdf (v angličtině)
- WSAVA-Owner-Breeder-Guidelines-2015_1.pdf (v angličtině)
- Vaccination-Guidelines-Article-Michael-Day-Czech.pdf (v češtině)
- onlinelibrary.wiley.com (v angličtině)